JASKRA CZEGO NIE WOLNO ROBIć SECRETS

jaskra czego nie wolno robić Secrets

jaskra czego nie wolno robić Secrets

Blog Article

Jaskra jest nazywana „cichym zabójcą wzroku”, gdyż nie powoduje objawów bólowych i najczęściej człowiek nie jest świadomy, że ją posiada. Powoduje powolne i nieodwracalne zawężenie pola widzenia (w zaawansowanejj fazie pacjent widzi „tunelowo”, jak przez dziurkę od klucza.

W Polsce trouble jaskry może dotyczyć 800 tysięcy osób, przy czym tylko połowa została zdiagnozowana (są to głównie kobiety). Tylko wczesna diagnoza jaskry może pomóc website ocalić wzrok - dlatego tak ważne są regularne badania.

Leczenie jaskry - leczenie chirurgiczne To kolejny sposób na zmniejszenie ciśnienia w oku. Jest bardziej inwazyjna, ale może również osiągnąć lepszą kontrolę ciśnienia w oku szybciej niż krople lub laser.

wczesna diagnostyka pierwotnego zamknięcia kąta ochroni nas przed jaskrą i ostrymi atakami, które mogłyby doprowadzić do utraty wzroku,

Podczas gdy szkody spowodowane przez jaskrę są nieodwracalne, regularne badania oczu u doświadczonego lekarza okulisty są niezbędne do wczesnego wykrycia jaskry.

Czy można całkowicie wyleczyć jaskrę? Na pewno nie można wyleczyć jaskry pierwotnej otwartego kąta (JPOK). Ten rodzaj jaskry jest schorzeniem samoistnym, którego przyczyna genetyczna i inne czynniki nie są do końca znane.

Zazwyczaj rozwija się powoli i bezobjawowo, niemal niezauważalnie doprowadzając do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. Można ją wcześnie wykryć i uniknąć tragicznego scenariusza. Do 2020 roku na jaskrę na świecie cierpieć będzie niemal 80 mln osób, z czego aż 11 mln utraci z jej powodu wzrok. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w krajach rozwiniętych schorzenie to jest drugą przyczyną ślepoty. W Polsce problem dotyczy około 800 tys. osób. Jaskra - cichy złodziej wzroku

Warto pamiętać, że w przypadku tego schorzenia liczy się czas – im wcześniej wykryta jaskra, tym większe szanse na zachowanie dobrego wzroku. „Wcześnie” tzn. jeszcze zanim pojawią się jaskry objawy takie jak:

Większość z typów jaskry dotyczy wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego i wyróżnia się stopniowym zanikiem nerwu wzrokowego, co określa się mianem neuropatii jaskrowej.

Shutterstock

W większości przypadków ucisk ten wzrasta powoli, nie dając żadnych objawów, tylko w około 10 proc. może mieć gwałtowny przebieg i objawiać się bólem głowy, nudnościami, wymiotami i pogorszeniem widzenia.

Stale wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe przyczynia się do postępującego obumierania włókien nerwowych siatkówki, co prowadzi do całkowitej utraty widzenia przez chore oko. Oznacza to nieodwracalny zanik nerwu wzrokowego, gdyż zniszczone elementy nerwowe oka się nie odtwarzają.

roku życia (osoby czarnoskóre po forty. roku życia), osoby po urazie oka, osoby, które przeszły wcześniej operacje oka, osoby przyjmujące leki kortykosteroidowe (zwłaszcza w postaci kropli do oczu), osoby mające kłopoty z wysokim ciśnieniem tętniczym. Zobacz też: Epidemia krótkowzroczności nadchodzi. Sprawdź, jak możesz uniknąć choroby

Jaskra rozwija się podstępnie. To choroba oczu, czyli kluczowej struktury dla całMoi zmysłu widzenia. Jego włókna przenoszą informację z siatkówki oka wprost do mózgu, gdzie powstaje ostateczny, widziany przez nas obraz. Miejsce, w którym nerw wzrokowy wychodzi z gałki ocznej, nazywa się tarczą.

Report this page